Snažím se vyvarovat mentorování a poučování
Dobrý den, Katko, dostala se mi do ruky Vaše „Nevýchova“ a musím říct, že mě ty Vaše příspěvky donutily přemýšlet. Nejsem maminkou, tedy jsem, ale mé děti už jsou dospělé. A rok si užívám novou „babičkovskou roli“. K tomu jsem ještě učitelka.
Nemám dceru moc blízko, ale vídáme se tak dvakrát-třikrát za měsíc. Vnoučka mám úžasného. Bliká mi teď v hlavě taková kontrolka a snažím se vyvarovat mentorování a poučování. Musím přiznat, že to nejde lehce, ale snažím se.
Škoda jen, že jsem Vás neznala, když byly moje děti malé a já myslela, že dělám to nejlepší, co mohu. Byla jsem přesně ten „učitelský typ“, který hodně mluvil a vysvětloval, občas unavený, ale stále přesvědčený, že tak je to dobře. U vnoučka se snažím řídit Vašimi radami, škoda jen, že mí mladí na Vás neslyší. (zatím)
Musím říci, že jsem se musela zamyslet i v mé pedagogické práci. Nikdy jsem nebyla ten křičící typ, ale s věkem se mi vytratila trpělivost a musím přiznat, že jsem byla i podrážděná a občas nepříjemná. A tak jsem v momentě, kdy mě zase situace začala žhavit do ruda, změnila taktiku a v klidu jsem dětem vysvětlila, že nemohu pracovat v takové atmosféře…
Zprvu na mě nevěřícně hleděly, ale pak se pustily do zadaného úkolu. V ten moment jsem zase stála já a HLEDĚLA.
Vždycky jsem ctila a ctím myšlenku, že pokud po někom něco chci, musím být ta, která je vzorem. Jen jsem si už nějak přestala uvědomovat, že jsem vzorem kladným, ale i tím opačným a má nervozita a netrpělivost se přenáší na děti. Máte pravdu, že jsme to my, rodiče, kdo křiví (často i v dobré víře) dětskou duši. Děti jsou zrcadlem nás dospělých.
Přeji Vám hodně pohody, lásky a porozumění. Pevné zdraví a velkou rodinu spokojených rodičů a dětí.
Babi Jana Kohutová