Jak zařídit hezký vztah mezi dětmi. Aby se měly doopravdy rády

co vám přinese Týden o sourozencích v kurzu Nevýchovy

Sourozenecké vztahy přivádí někdy rodiče k šílenství. Tolik se snažíme, aby se děti měly rády a neubližovaly si, a oni se v jednom kuse perou a jsou na sebe jako vzteklí psi. Někdy to dokonce vypadá, že se k sobě chovají čím dál tím hůř.

Je úplně pochopitelné, že to rodiče trápí, unavuje a chtějí, aby mezi jejich dětmi konečně zavládl klid a harmonie. Jenže… to se nestane :)

Sourozenecký vztah totiž není jen o tom, aby se děti přestaly pošťuchovat a byly na sebe milé a hodné

Naopak, je ze své podstaty živelný, dynamický a velmi silný. Plný lásky i vzteku. A formuje vaše děti pro teď i pro další vztahy v jejich budoucím životě.

A když k němu rodič správně přistupuje, můžou se v něm děti naučit obrovské množství věcí: 

► Vycházet zdravě s vrstevníky – sourozenci a kamarády ve školce, škole a nakonec i s kolegy v práci :)

► Vyrovnat se s odmítnutím a frustrací, když zrovna nemůže být po jejich

► Umět si v klidu ubránit to svoje před bráchou i starším dítětem na hřišti

► Statečně si stát za svým, ale taky umět ustoupit

► Mít pochopení pro potřeby druhého

► Spolupracovat, aby společně dosáhli toho, co chtějí

► Zlobit se, a přesto umět zvládat svoji agresi

► Odpouštět

► A milovat už minutu po tom, co druhého z duše nenáviděly

Sourozenecké vztahy nejde mít v jednom kuse idylické a zalité sluncem jak z obálky časopisu

Ani nejde děti trvale ochránit před drobnými bojůvkami, sprostými nadávkami nebo občasnými tahanicemi. A pokud to budete chtít, hrozně je okradete.

Co ale jde, je pomoct jim, aby jejich spory zeslábly a přestaly být na krev, plné zoufalství jednoho a nenávisti druhého. Jde je naučit s bráchou nebo ségrou komunikovat a respektovat se, i když spolu zrovna nesouhlasí a každý chce něco jiného. Jde jim ukázat, jak druhému říct, co potřebují i co je štve, aniž by ho museli mlátit, kousat nebo štípat.

Vašim dětem jde prostě pomoct, aby se jejich strkanice staly jen krátkými, ozdravnými přeháňkami v oceánu celoživotního přátelství.

Dejte svým dětem ještě něco navíc. Skutečnou zodpovědnost do života

Je ale ještě jedna mnohem důležitější věc, kterou si můžou vaše děti z dobře zvládnutých sourozeneckých vztahů odnést do života.

A to je skutečná zodpovědnost sama za sebe. Vědomí toho, co je moje povinnost a můj problém a co naopak má řešit někdo jiný. Schopnost rozpoznat svoje pocity a učit se s nimi pracovat místo toho, abychom za ně pořád obviňovali druhé v duchu „Jsem smutná kvůli němu, protože je na mě zlej.“ A to je obrovská věc, kterou neumí ani většina dnešních dospěláků a drtí je to ve vztazích.

To všechno vám a vašim dětem nabízíme ve čtvrtém týdnu kurzu. Najdete v něm nové informace, zážitky a techniky, které vás povedou, aby se vám dařilo.

Co konkrétně se ve 4. týdnu naučíte:

► Ukážeme vám, jak od začátku nerozbíhat sourozeneckou rivalitu a jak uzdravit šrámy, které už mezi dětmi vznikly. Zvlášť jestli máte pocit, že se mezi nimi na začátku něco nezdravě pokazilo a že už to nikdy nemůžete vrátit, tohle vám pomůže.

► Naučíme vás používat „Pravidlo minimální podpory“, které zařídí, že za dětmi nebudete muset stát jako dozorce, co je vždycky rozsoudí. Přirozeně začnou svoje spory, na které už stačí, řešit samy a vy snadno poznáte, které tahanice můžete s klidem nechat na nich a kam by bylo dobré přijít ještě na pomoc. Tím dětem pomůžete nejen ke kvalitním sourozeneckým vztahům, ale hlavně ke skutečné zodpovědnosti.

► Nabídneme vám jednoduchou techniku „Kdo má problém“, která vám uleví nejen v sourozeneckých vztazích, ale například i v situacích, kdy vám vaše mamka nebo cizí pán v tramvaji mluví do výchovy.

► Ukážeme vám, čemu se ve výchově vyhnout, aby žádné z dětí netrpělo pocitem, že máte bráchu nebo ségru radši. Zjistíte, čím dost možná nechtěně podporujete mezi sourozenci rivalitu a nesnášenlivost. A jak to zastavit, aby mezi sebou přestali neustále soupeřit.

► Zjistíte, jak předejít tomu, aby jedno z vašich dětí bylo otloukánek a druhé agresor, který neudělá bráchovi nebo ségře nic dobrého, a přitom se v koutku duše cítí sám.

► Naučíte se mezi dětmi rozdělovat zodpovědnost tak, aby jedno nebylo přetížené a druhé nemělo všechno na salámu. A společně se postaráme i o to, aby z žádného z vašich dětí nerostl sobec, kterého kromě něj nikdo jiný nezajímá.

► Jestli právě čekáte miminko, pomůžeme vám se na něj se starším bráškou nebo sestřičkou dobře připravit.

► Pokud miminko doma už máte, pochopíte, co se děje se starším, pokud najednou začal jančit a není na něj spoleh. A ukážeme vám, jak dát staršímu příležitost podílet se na životě s miminkem a současně na něj nenakládat neúměrnou zodpovědnost za mladšího sourozence.

► Na závěr sourozeneckého týdne vám ukážeme jednoduchou zážitkovou techniku, která pomůže řešit dětské spory i tehdy, když zrovna slova selhávají.

To všechno vám a vašim dětem teď nabízíme. Opravdové a zdravé sourozenecké vztahy, jejichž principy ale využijete, i když máte jen jedno dítě a chcete předejít tomu, aby z něj vyrostl sobecký jedináček.

Po čtvrtém týdnu získáte jistotu, že vychováváte zodpovědného člověka, který má zdravé sebevědomí a umí se k problémům postavit čelem, když zrovna přijdou. Rádi vám s tím pomůžeme.

A stejně tak fungují i další 4 týdny

Celkem na vás v 5 týdnech kurzu čeká 5 stěžejních principů, které vám budou ukazovat směr odteď do konce života.

Ke každému principu nová komunikační technika, se kterou všechno rychle uvedete do praxe. Nová zážitková audia, nejsilnější zážitky z pohledu dítěte, které doteď Nevýchova vytvořila. Nová unikátní videa, plná praktických informací, významných aha momentů i autentických rodičovských příběhů.

Vše o kurzu