Jak si poradit s pláčem
Máte dítě, co často pláče?
Utěšujete, mazlíte, vysvětlujete, snažíte se nejspíš trpělivě, ale někdy už možná taky pěkně pěníte. Zvlášť jestli už vám třeba připadá, že si tím pláčem všechno vynucuje, nebo že brečí kvůli každé „kravině“.
A nebo máte teprve miminko? A někdy vám nejde utišit jeho ani sebe?
Jak na to půjdeme v Nevýchově
Především vám pomůžeme se trochu uklidnit, že každý dětský pláč není jen „špatně“. Někdy to může být způsob komunikace, zvlášť právě u miminek. Nebo rychlý ventil, který pomůže vypustit emoce a nehromadit je v sobě. Nebo způsob, jak se vypořádat se situací, která je třeba pro dítě něčím těžká, i když nám může připadat jako úplná „kravina“...
A úkolem nás rodičů není všechny pláče předvídat a okamžitě utišit. Ale naučit se:
- Jak s dítětem být, když pláče (nebo se zlobí, křičí, prožívá emoce), a pomoct mu tím projít. Aniž bychom si museli brát jeho emoce na sebe.
- Jak spolu komunikovat, aby důvodů k pláči bylo na obou stranách pokud možno co nejméně.
- Jak na pláč reagovat, aby se z něj právě nestal dětský způsob, jak docílit svého. Protože dítě dobře pozná, že to na nás funguje :)
- No a když už se to stane, dítě si věci vynucuje brekem a začíná to vypadat jako bludný kruh – jak z něj vystoupit a po krůčcích začít přepisovat tyhle nezdravé vzorce.
- No a u miminek jde taky o to, jak zhruba zjistit, co potřebuje, když pláče :) A jak líp vnímat jeho i svoje potřeby, protože pak budete o něco klidnější oba. ♡
Tohle v kostce kurz Nevýchovy učí. Prakticky, lidsky, prožitkově, aby vás nezasypal jen informacemi, kterých máte určitě dost, ale pomohl vám věci doma opravdu změnit.
Jak to s pláčem zvládli naši absolventi
Martina Mám radost. Dřív, když čtyřletá dcera něco chtěla, používala křik nebo pláč. Teď je vše jinak. Sama od sebe si řekne, co a jak potřebuje. Hledá a navrhuje řešení...
Dnes propásla večeři. Přišla za mnou a povídá: "Mami, jak bychom to mohly udělat? Já jsem chtěla být na večeři hezky učesaná..." Holky si hrály na kadeřnictví..
Markéta Bobovská Také jsem hned nevychovu zkusila na jízdu v autě. Vysvětlila jsem synovi 3,5 měsíce, že když pláče a ja řídím auto jsem nervózní z toho, že mu nemůžu pomoct a tak se nemůžu ani soustředit na jízdu poprosila jsem ho zda mi s tím pomůže.
Po cestě dlouhé 40 minut jen párkrát zaplakal a šlo vidět jak se snaží až mi to vehnalo slzy do očí. Jen chci dodat, že naše jízda autem byla vždy proplakaná.
Cestu na zpět zvládl ještě lépe dokazal už usnout. To je naše zkušenost za tři dny a jsem o dost klidnější a více si věřím jako maminka svého úžasného chlapečka MILUJI HO☺.
Kateřina Válková Jinak díky za Nevýchovu, naše první holčička byla od narození uplakaná, Nevýchovu jsem objevila v jejích 3m a kurzem prošla když jí byl asi rok a máme se spolu skvěle, samozřejmě někdy se to nepovede, ale co se nám teď narodil syn, je úplně jiný a to se snažím věnovat hlavně dceři, takže mi přijde, že na něj nemám tolik času, ale už od porodnice dodržuji "buď s ním, mluv s ním" a klape nám to od prvního dne, pláče velmi málo a přijde mi, že hlavně potom co nedodržím slovo, je to úžasné :)
Kamila Hladíková I ta myšlenka, že pláč přejde je úžasná! To je asi jedna z věcí, ve které mi nevýchova nejvíc pomohla. Dřív jsem byla z každé naší hysterické scény (starší 4 r dcerka je opravdu hooodně emotivní a zároveň strašný introvert) úplně rozhozená, zkazilo mi to náladu, dokonce jsem si říkala, že ji takhle nemůžu mít už ráda (a bohužel jsem jí tím i argumentovala a říkala jí to, ve dvou letech!).
A nevýchova mi pomohla pochopit, že je to momentální nastavení, způsob, jak něco říct mě nebo okolí, není to nic definitivního, vyjádření negativního vztahu ke mě nebo okolí, za pět minut bude po všem a pokud to vyřešíme v pohodě, nikdo si na to už ani nevzpomene (naopak, když z toho udělám scénu ještě já, máme opravdu zkažený den a do budoucna narušený vztah).
Míša Vrabcová Nevychova mi otevřela oči i srdce a jsem neskutečně pyšná na svoji dceru. Když od ni odcházím, tak je to bez pláče, řekne mi čau čau, zavře dveře a běží za babickou. Neskutečný 😍
Veronika Danišová Priznam sa riesila som plac priamo pocas workshopu, zmenila som nastavenie z ukludnovaca na partaka, vyjadrila svoje rozpolozenie a poprisla o pomoc nasho 1mesiac stareho druhorodeneho Fedora.
Ten sa na mna zrazu sibalsky usmial, ja ostala v soku a zacala som ho pozorovat a vsetko mi krasne ukazal co potrebuje, este zoparkrat ma privolal a ukazal mi co potrebuje ale bez placu len mrnkoranim. Naozaj Katka a Nevychova vedia co robia dakujem
Kurz je teď součástí předplatného
Prohlédněte si rovnou celé předplatné, nebo se vraťte k tématům kurzu