Jak vyhrát boj s nosní odsávačkou:
Nemusí to být mučení
„Vztekání, kopání, řev... to dělají všechny děti u odsávání.“
Ale vaše děťátko nemusí. Zjistěte, jak na to.
Vaše dítě má rýmu a vy mu chcete ulevit. Pořídíte tu nejlepší odsávačku hlenů, kterou vám doporučili, nejlíp tu na vysavač, a jdete na to. Ale dítě pláče, nechce, brání se. A vám je z toho pomalu taky do breku. Co teď?
Bylo to šílené. Držela jsem malému hlavu mezi stehny, manžel držel ruce, abych ho mohla vůbec odsát, a malý řval, že mi ho bylo líto, ale museli jsme. Neexistuje jiné řešení než tohle mučení??
Existuje.
Jestli u vás odsávání probíhá nějak podobně, máme pro vás tip, jak to spolu s dítětem zvládnout bez násilí. Abyste na něm nemuseli ležet a trápit se s odsávačkou do 3 let.
Zalehnout a rychle odsát
Rozhodně je to taky možnost, pevně chytit ručičky, zalehnout dítě a odsávat, přestože se brání a pláče. Prostě na chvíli ohluchnout a rychle udělat, co je nutné. Je to sice nepříjemné, ale dítě si chvíli pobrečí a bude to mít za sebou. Spousta rodičů to tak přece dělá – a myslí to samozřejmě dobře, chtějí děťátku ulevit, předejít následkům rýmy, a rychlé odsátí jim přijde jako nejlepší řešení.
Jenomže tu číhají dvě pastičky, do kterých se přitom obvykle chytí.
Ta první se jmenuje spirála řevu. A roztáčí se pokaždé, když dítě nechce a rodič tlačí. (Což se vůbec netýká jen odsávaček, zrovna tak se to někdy děje třeba u kapání kapiček nebo stříhání nehtíků.) Možná víte, jak to vypadá?
Čím víc tlačíte, tím víc ječí
Když se dítě brání, uhýbá, pláče a máma s tátou ho pevně chytí, aby mu zabránili v pohybu, většinou se začne bránit a plakat ještě víc. Brání se už totiž nejenom odsávačce, ale i tomu pevnému sevření. A čím víc se brání, tím víc síly musíte vyvinout.
Pomalu na to musíte být dva, abyste ho udrželi, jeden zalehnout tělíčko, druhý držet hlavičku… jenže to pořád graduje, jak zvyšujete tlak, dítě zvyšuje protitlak, čím míň se může hnout, tím víc ječí... a tak dál… Vyčerpávající je to nakonec pro všechny.
A co až mu budou dva a neudržíte ho? (Pokud do té doby nezačne pořádně smrkat?)
A příště znova
Navíc, jestli už jste spolu tuhle spirálu absolvovali – dítě si to pamatuje. Což je druhá pastička.
Udělalo s odsáváním nepříjemnou zkušenost. A příště už možná začne vyvádět dřív, než se přiblížíte k nosu. Stačí, že vytáhnete odsávačku ze šuplíku a zapnete vysavač.
Možná to znáte sami na sobě.
Máte třeba hrůzu z návštěvy zubaře? Nebo z jiné situace, kde očekáváte nepříjemný zákrok? Můžete být stokrát rozumní, ale jakmile sednete do křesla a uslyšíte vrtačku, začne to ve vás vibrovat a stáhne se vám břicho. Kdybyste se nedrželi, dost možná se rozbrečíte jak malý děcko. Přitom možná bude zákrok úplně bezbolestný, zub vám přece umrtví a nakonec vám to pomůže. Nedává smysl se bát.
Jenže strach a nepříjemnou dřívější zkušenost v tu chvíli neukecáte.
A děti to mají stejně.
Takže co teď?
Jestli už v pasti jste, máte 2 možnosti
Nic není ztracené, jestli už jste do některé té pastičky spadli, ale nechce se vám v ní zůstat a odsávat na sílu. Ještě pořád máte dvě možnosti: 1. odložit odsávačku, 2. naučit se odsávat bez tlaku.
Podíváme se nejdřív na tu první možnost – ať o ní víte, než si ukážeme 3 kroky, jak odsávat bez tlaku. Můžete se pak snáz rozhodnout, která možnost je ta nejlepší pro vás.
Tohle je prémiový článek pro naše předplatitele
Jestli si ho chcete dočíst a otevřít si i přístup ke všemu, co pro vás v Nevýchově máme, vyberte si předplatné:
Jste předplatitel? Přihlaste se.